Az epilepszia alatt olyan idegrendszeri bántalmat éstünk, amely jellegzetes, ismétlődő görcsrohamokban nyilvánul meg és főkképpen a kutyáknál fordul elő. kialakulásához visszavezethető az agyvelő gyulladás. A görcsöket kiváltó hatások között szerepelhet a stressz, kifáradás, erős fény vagy hanghatás, időjárásváltozás, de akár spontán is kialakulhat.
1.) Enyhébb epilepszia:
A kutya hírtelen elveszti egyensúlyát, támolyogni kezd, lerogy, majd oldalára dől. Rövid időn belűl felkel, de mozgása bizonytalan, szeme ijedt, tekintete zavart.
2.) Súlyosabb epilepszia:
A roham szinte vilámcsapásként éri a kutyát, aki hírtelen oldalára vágódik, teste megmerevedik, végtagjaival futó mozgásokat végez, pupillái kitágulnak, feje és nyaka hátrafeszül. A kutya szája habzik, ajkait és nyelvét véresre haraphatja. A roham alatt nyüszörgő vagy akár sikító hangot adhat ki, bélsár- és vizületürítés is előfordulhat.
A görcsök jelentkezhetnek ritkán, havonta, félévente, de lehet, hogy akár naponta többször is.
Mit tegyünk?
Legfontosabb, hogy a kutyát óvatosan fogjuk meg, hogy ne ütődjön a feje se a földhöz, se egyéb tárgyakhoz. Soha ne nyúljunk a szájába, mert öntudatlan állapotában sétülést okozhat a gazdiban is. Egy pár cm átmérőjű fadarabot tegyünk a szájába, így megakadályozhatjuk, hogy saját nyelvét elharapja. a roham után 1-2 órát sötét, nyugodt helyen kell pihentetni.
A betegség sajnos nem gyógyítható, de tünetmentességre lehet gyógyszert adni neki. |