Az alábbi információk segítenek, ha elsõsegélyben kell kutyádat részesítened. De ne feledd, hogy itt csak tanácsot adunk, ami nem helyettesítheti az állatorvos szakértelmét.
Balesetek:
Bármikor találkozhatsz balesettel, esetleg még a kutyád is megsérülhet. Mindkét esetben helyezd elõször biztonságba a kutyát. Törekedj arra, hogy minél csendesebb, nyugodtabb maradjon, és a lehetõségek szerint helyezd kényelembe. Ha másképp nem megy, fogd le. Ha látható vérzõ sérülést észlelsz, tiszta ruhával szorítsd el és kösd le. Amint lehet, értesítsd az állatorvost!
Vágás a mancson:
Séta közben üvegszilánk, vagy egyéb éles tárgy könnyen megsebezheti a kutya mancsát, ami hirtelen vérezni kezdhet. Ha a vérzés erõs, kösd be a mancsot tiszta ruhával és próbáld meg a mancsot el is szorítani. Vidd az állatot állatorvoshoz. Soha ne használj elasztikus szalagot vagy más érszorítót a végtagokon!
Szemsérülés:
Gondosan vizsgáljuk meg, nincs-e a szemben valamilyen idegen test. Az állatorvosnak kell ezeket altatásban eltávolítani, mivel könnyen további sérülést okozhatnak. Akadályozzuk meg, hogy a kutya a sérült szemet mancsával, vagy más módon piszkálja, és azonnal vigyük állatorvoshoz. Ha a sérülés súlyos, fedjük le a szemet.
Hányás:
Nem kell idegeskedni, ha a kutya néha hány, ez viszonylag normális. Ha rövid idõszakon belül többször jelentkezik ez a probléma, vagy a kutya általában nem érzi jól magát, akkor viszont figyelmet kell erre fordítani. Ne adj a kutyának enni 12 órán keresztül, és kis mennyiségû vizet adj neki. Ha jobban van, egy napig kevés, könnyû ételt adj ne, majd fokozatosan térj vissza az eredeti étrendhez. Ha a kutya állapota nem javul, fordulj állatorvoshoz, és figyelj arra, hogy hányszor és mit hány ki, hogy beszámolhass a szakembernek. Lehetõség szerint mintát is vigyél az orvosnak. Egyáltalán ne adj enni a kutyának!
Akut vagy eseti hasmenés:
Definíciója szerint laza széklet, mely véres vagy nyálkás is lehet. Néha a hasmenést hányás kíséri. Ha a kutya egyébként jól van, megpróbálhatod otthon kezelni. 12 órán át ne adj neki enni, csak vizet kapjon, esetleg glükóz-oldatot vagy gyenge húslevest. Ezután könnyû ételt kapjon egy napig, majd lassan térj vissza a normál étrendhez. Ha a kutya állapota nem javul, vagy az állat gyenge, levert, vagy depressziós, vidd állatorvoshoz!
Csípések és kígyómarás:
A rovarcsípések hirtelen akut fájdalommal, duzzadással és néha a bõr elszínezõdésével járnak. Ha a kutyát a torkán érte a csípés, esetleg nehezen tud csak lélegezni. Ha a lábát marta meg kígyó, szorítókötést kell rátenni. Tartsd a kutyát hûvösben és kerüljük a mozgást. Ha a duzzadás több mint egy órán át megmarad, vagy a csípés a pofa, vagy az arc közelében van, vidd a kutyát orvoshoz. Ha azt gyanítod, hogy a kutyát kígyó marta meg, próbáld azonosítani a kígyó fajtáját, és a kutyát azonnal vidd orvoshoz!
Görcsök és rohamok:
Ha a kutyádnál hirtelen, nem kontrollált mozgást veszel észre, mely gyakran fogcsikorgatással és nyáladzással, vizeléssel és székeléssel jár, a kutyának rohama vagy görcse van. Ekkor a kutya el is dõlhet. Elõször is ilyenkor el kell távolítani a nyakörvet, és biztos helyre kell vinni a kutyát, távol az asztaltól, székektõl, ...
Dr. Szabó Dávid |